% 40 Altında Olan Engelli Raporları, Nasıl Yükseltilir?

Engelli raporu alımı ile ilgili yönetmelikler çok sık değişmektedir. Her yeni yönetmelikte engelli raporu almak daha da zor hale geliyor,

Bu yazımızda ilk defa engelli raporu alırken nelere dikkat etmek gerekir ve daha önce % 40 rapor almasına rağmen sonrasında alınan raporlarda sağlık raporu oranları düşürülüp mağdur edilen engellilerin yapması gerekenler üzerinde duracağız.

Engelli raporu alacaksanız ya da engelli raporu aldınız fakat tekrar başvuru yapmanız gerekiyorsa mutlaka engelli raporu nasıl alınır? isimli yazımıza göz atın çok faydalı ve size zaman kazandıracak tüyolar bulacaksınız.

Engelli Rapor Oranım Düştü Sebebi Nedir?

Yönetmelikler ile hastalıklara verilen oranlar sürekli değişmektedir.

Örnek vermek gerekirse 2000 yılında dalağı olmadığı için % 42 özürlü raporu alabilen bir hasta, 2019 yılına geldiğimiz zaman tekrar rapor almak isterse rapor oranı % 5 olmaktadır.

% 5 engelli raporu, yasal sınır olan % 40 ın altında kaldığı için birey artık engelli olarak kabul edilmemektedir. Bu durum bir çok mağduriyet doğurmaktadır.

Yasa ve yönetmelikler engelli tanımını sürekli değiştirmekte bu da aynı hastalığa sahip olmasına rağmen engelli kabul edilen ya da engelli kabul edilmeyen iki grup meydana getirmektedir.

Yaşanan mağduriyetin yanında Anayasa eşitlik ilkesine ihlal etmektedir. Peki biz bu durumda ne yapmalıyız. Şimdi bu konu hakkında sizlere bilgi vermeye çalışalım

Engelli Rapor Oranım Düştü Ne Yapabilirim?

Engelli raporları süre ve geçerlilik bakımından süreli engelli raporu ve süresiz engelli raporu olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Süreli engelli raporları genelde 2 senede bir yenilenir. Yenilenmeyen sağlık raporları geçersiz kabul edilmektedir.

Süresiz engelli raporlarının ise bir kontrol süresi olmadığı için alındıktan sonra süre sınırı ve yenilenme zorunluğu olmadan kullanılabilir

#Dikkat: Vergi indirimi için başvurduğunuz zaman vergi dairesi engelli raporları süresiz bile olsa tekrar rapor isteyebilir,

Eğer raporunuz süreli ise, mecburen yeni çıkan yönetmeliklerden etkileniyorsunuz ve rapor oranınız düşüyor. Süresiz engelli raporlarında da vergi indirim belgesi başvurusunda bu durum yaşanıyor, peki ne yapmak gerekli,

Eski raporunuz üzerine başka hastalıklarınız içinde rapor oranı almanız gerekiyor, Peki bu nasıl olacak örnekle anlatmaya çalışalım.

Örnek: Kişinin az görme rahatsızlığı bulunmaktadır. 2004 yılında yaptığı başvuru sonucu % 42 özürlü sağlık raporu almıştır. Fakat aynı kişi 2018 yılında raporunu yenilemek istediğinde bu sefer değişen yönetmeliklerle bu oran % 35 olarak güncellenmiştir.

Çözüm: Kişi başka hastalıkları içinde rapora yeni eklemeler yaptırmalıdır. Örneğin Psikoloji doktorundan alacağınız % 15 oranında bir oran, Balthazard Formülü ile tekrar hesaplanarak yükselecektir.

Eski Engelli Raporları Geçerli midir ?

Süresiz olan engelli raporları ile engelli kadrosundan işe girdiyseniz çalışmaya devam ederseniz. Yararlandığınız engelli hakları için bir sorun olmamaktadır. Fakat erken emeklilik gibi bir talebiniz olursa eski engelli raporları genelde kabul edilmezler.

* Engelli Raporu % 40’ın Altında Olanların Hakları Nelerdir