Engelli Otobüs Bileti

Engelli hakları üzerinde durmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda engelliler için indirimli otobüs bileti alımı ve şartları hakkında detaylı bilgi bulacaksınız.

Ulaşım tüm insanlar gibi engelliler içinde zorunlu ihtiyaçların başında geliyor, fakat gerekli fiziksel şartların sağlanmaması ve ilgili kurumlar tarafından otobüslerin yeterince denetlenmemesi nedeniyle ulaşımda büyük zorluklar çekiliyor.

Engelli İndirimli Otobüs Bileti

Engelliler şehirler arası yolculuklarda Ortalama % 30 indirimli seyahat ediyor. Engelli İndirimi yapan firmalar arasında Efe tur, Metro turizm gibi bir çok tanımış taşımacılık firması var. Liste fiyatı üzerinden uygulanan bu indirim için engelli raporunuzun olması yeterli, engelli raporu nasıl alınır merak ediyorsanız ilgili yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum.

Efe Tur Engelli İndirimi

Engellilere otobüs biletinden indirim yapan firmaların başında efe tur geliyor. % 30 indirim yapan efe tur özellikle yaz mevsiminde ülkemizin bir çok tatil bölgesine seferler düzenliyor.

Efe Tur Engelli İndirimi sayesinde ucuz bilet almak isterseniz, bilet alırken gişe memuruna aşağıdaki belgelerden birini göstermeniz gerekmektedir.

  • % 40 Engelli Raporu (Fotokopi Ya da Aslı olması fark etmez)
  • Başbakanlıktan alınan engelli kimlik kartı

Bu belgelerden birini gösterdikten sonra % 30 indirimli otobüs bileti alabileceksiniz.

Metro Tur Engelli İndirimi

Metro Turizm engelli indirimini sorunsuz uygulayan firmaların başında geliyor, Her yıl binlerce engelli yolcuyu ücretsiz taşıyan Metro tura engelli olduğunuzu kanıtlayan kimlik, engelli raporu başka bir evrak göstermeniz yeterli oluyor.

Engelli Otobüs Bileti Şikayet

İşin diğer boyutuna gelirsek son yıllarda engellilerden çok fazla şikayet alıyoruz. Bu şikayetlerin en büyük nedeni bazı firmaların % 30 engelli indirimini biletin satış fiyatı üzerinden değil, liste fiyatından yapması

Peki bu ne demek engelli otobüs bileti almak istediğinde karşısına iki fiyat çıkıyor, biri liste fiyatı diğeri indirimli fiyat Otobüs bileti tüm müşterilere 70 TL ye satılırken, engelli almak istediğinde liste fiyatı zaten 100 TL biz sana % 30 indirim yapıyor ve 70 TL ye veriyoruz diyorlar

Tabi bu aldatmaca ya kanmamak için çok dikkatli olmalı ve haklarınızı korumalısınız. Bilet almadan mutlaka normal fiyatını ve engelli indirimli fiyatını sorarak kıyaslama yapın

Bilmediğiniz onlarca engelli hakkı var. Tüm engelli haklarını tek haberde öğrenmek isterseniz ilgili haberi mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum

Sevgiye Kalın