Engelli Raporu % 40’ın Altında Olanların Hakları

Engelli Raporu % 39 veya altında olan kişiler yasalar önünde engelli olarak kabul edilmemektedir.
Kısıtlı haklara sahip olunsa da en önemli engelli hakkı olan erken emeklilik ya da devlet memuru olma hakkı bu grupta yer alan kişilere tanınmamıştır.

Bu yazımızda öncelikle engelli raporu sınırı hakkında bilgi verdikten sonra, %1 ve % 39 arasında kalan engelli hakları hakkında konusu üzerinde duracağız.

Bu yazı hayatınızı değiştirebilir, o yüzden satır satır okumanızı ve aklınıza takılan tüm soruları bizlere sormanızı tavsiye ediyoruz.

Engelli Raporu Sınırı Olan % 40 Neden Önemli

Engelli raporu nasıl alınır isimli yazımızda engelli raporu alırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor detaylı olarak anlatmaya çalışmıştık, Bu yazıyı okumadıysanız öncelikle okumanızı tavsiye ederim.

Engelli raporu almaya gittiniz ve rapor sonucunuz açıklandı. Rapor oranınız % 1 ile % 39 arasında ise yukarıdaki daha önce belirttiğimiz gibi engelli kabul edilmiyorsunuz.

Devlet tarafından engelli kabul edilmeseniz de işe girmek istediğinizde özel sektör ve devlet tarafından engelli saylıyorsunuz. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyiz

Şöyle açıklayalım. Bir gözünüz tamamen görmüyor, çalışıp hayatınızı kazanmak istiyorsunuz. Firmalar işe girmeden önce sizden sağlamdır çalışabilir raporu istiyor,

Bir gözünüz olmadığı için doğal olarak tam sağlıklıdır şeklinde bir rapor alamıyorsunuz.

Bu sefer firmalar engelli raporu getir seni engelli kadrosundan alayım diyor, ama devlet sen engelli değilsin diyor, yani iki türlüde işe giremiyorsunuz.

İşte sizin engelli olup olmadığınızı gösteren % 40 oranı bu kadar önemli, 

Bize gelen sorular arasında en çok dikkatimizi çekenler şunlar oldu.  %25 sürekli özürlü yazıyor. Bu ne işime yarar? , 39 oranında rapor aldım. %40 olması için ne yapabilirim?

% 40 altında olan Sağlık Raporu Olan Engellilerin Hakları Nelerdir

Yazımızda biraz girişini yaptığımız gibi aslında % 1 ve % 39 arasında engelli raporu hakları beklenenin çok altındadır. Devletin ve özel sektörün sağladığı hiçbir haktan bu bireyler yararlanamamaktadır.

Bazı ortopedik engelli bireylerde özel tüketim vergisi indirim muafiyeti engelli raporu % 40 altında olsa da uygulanmaktadır. Bu engelin durumuna bağlı olarak değişmektedir.

% 40 a ulaşmayan sağlık raporlarını arttırmak için ne yapılabilir? aşağıdaki yazıyı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Uzmanlarımıza soru sormak için tıklayın