Engelli Raporu Nasıl Alınır? Tüm Merak Edilenler

Engelli raporu nasıl alınır sorusuna cevap aramadan önce engelli ya da özürlü kelimelerini anlamak gerekiyor. Size göre ciddi bir sağlık sorununuzun olması,  maalesef engelli sayılmanız yeterli olmayacaktır. Bu yazımızda engelli raporu alma şartları ve Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır? Sorusu için cevaplar bulacaksınız.

Eğer bir sorunuza cevap bulamazsanız merak etmeyin sayfanın altında yorum bırakırsanız hemen size dönüş yaparız.

Tek gözü tamamen görmeyen biri engelli sayılmamaktadır. Biliyor muydunuz?

Engelli ya da özürlü ne demektir.

Özürlü ve engelli kelimeleri eş anlamlı kullanılmaktadır. Fakat son yıllarda özürlü kelimesi itici geldiği için devlet ve özel kurumlar tarafından engelli ibaresi daha fazla kullanılmaktadır.

Fiziksel ve ruhsal hastalıkları normal yaşam kalitesini düşüren kişiler yani kısaca hastalık ve rahatsızlıkları hayatlarını etkileyen insanlar potansiyel engelli olarak görülebilir. Örneğin az gören fakat gözlük kullanan bir kişi engelli olabilir ya da takıntı hastalığı bulunan biri özürlü olarak kabul edilebilir.

Peki, engelli raporu hangi hastalıklara verilir? Aslında bu sorunun tam bir cevabı yok, sebebi her hastalığın şiddetine göre bir oran almasıdır. Aynı hastalığa sahip iki kişiden biri engelli sayılırken diğer engelli sayılmayabilir. Bu durum tamamen kişinin hastalığının şiddetine, hayatına etkisine kısaca oranına bağlıdır.

Psikoloji ilacı kullanan binlerce kişinin engelli raporu almaya hakkı olmasına rağmen bilgi sahibi olmadığı için engelli haklarından faydalanamadığını biliyor muydunuz?

Engelli Sağlık Raporu Nedir Nerelerden Alınır?

Bireyin engelli sayılması için devlet kurumları tarafından belirlenip ilan edilen engelli sağlık raporu vermeye yetkili hastaneler tarafından verilen engelli raporu belgesine sahip olması gerekmektedir. Engelli raporu hangi hastanelerden alınır diye merak edenler için buraya engelli raporu vermeye yetkili hastanelerin tam listesini ekliyorum.

Özürlü raporu, belge düzenlemeye yetkili hastaneler tarafından kişilerin hastalıklarına göre düzenlenen bir belgedir. Engelli raporu heyeti veren doktorlardan oluşan kurul başvuru sahibini ayrı ayrı muayene ederek şikayetlerine göre muayene eder ve engelli raporunu düzenler.

Peki, yüzde 90 engelli raporu nasıl alınır ya da % 40 engelli raporu nasıl alınır gibi sorular neden sürekli internette dolaşıyor. Çünkü kişinin engelli sayılabilmesi ve engelli hakları 2019 faydalanması için en az % 40 engelli sayılması gerekiyor.

Kısaca devletin ve özel sektörün sağladığı hak ve faydalardan yararlanmak için engelli raporunuzda en az % 40 veya üstü engelli ibaresi geçmek zorundadır. % 39 ve altında raporu olan kişiler maalesef engelli sayılmamakta ve engelli haklarından yararlanamamaktadır.

Hemen üzülme,  % 39 ve altında engelli raporu alanların yapacakları ve izleyecekleri yolu detaylı olarak, # %39 oranında rapor alanlar için garanti çözüm yoları isimli yazımızda bulabilirsin.

Yazının başında bahsettiğim tek gözü tamamen görmeyen kişilerde % 32 oranında rapor alabildikleri için devlet kurumlarınca engelli kabul edilmemektedir.

Engelli Sağlık Raporu Oranı Ne Demektir Nasıl Belirlenir?

Yukarıda biraz değindiğim gibi engelin/engellilerin şiddetine göre bir oranlama yapılır. Bu engellerin kişinin hayatına ne kadar etki ettiği ve tedavisinin olup olmadığı kontrol edilir, Bu şartlar göz önüne alınarak  Özürlülük Oranları Cetveli kontrol edilerek bir oran belirlenir. Engelli raporu oranı Engelli Ölçütü, Sınıflandırılması ve Engellilere Verilecek Engelli Raporu Hakkında Yönetmelik gereğince düzenlenmektedir. Engelli yönetmeliği zaman zaman değişmektedir. Güncellenen bu yönetmelik ile beraber daha önce engelli sayılan bireyler bir anda sağlam sayılabilmektedir.

Bu nedenle son çıkan yönetmelikleri takip etmekte fayda var. Biz sürekli takip ederek sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz. Eğer takip için çok fazla vaktim yok derseniz Abone Listemize Ücretsiz üye olarak güncel haberleri anında öğrenebilirsiniz.

Şimdi isterseniz Engelli Raporundaki %40 Engel Oranı Ne İşe Yaramaktadır? Bir bakalım. Buraya nasıl geldiğimizi hatırlarsak, engelli tanımı yaptıktan sonra engelli sağlık raporu nedir ve nereden alınır? Konulara değindik, bu konular arasında en önemli konulardan biri engeli raporu oranı 2019 dur.

lmanız gereken en az engelli raporu oranı % 40 tır. Bu yüzden çok önemli bir sınır olarak kabul edilmektedir.Peki, birden çok hastalığınız varsa oran nasıl hesaplanıyor, bu durumda Balthazar formülü denen bir yöntemle hastalıklar toplanıyor ve yöntem esasına göre bir oranlama yapılıyor. Örneğin Göz için % 40 aldınız, yürüme engeliniz içinde % 10 verdiler ikisinin toplamı % 50 değil % 45 yapıyor. Yani direk iki hastalığın toplamı değil formüle göre bir hesaplama söz konusu,

Sitemiz üzerinden Balthazar Formülü Özürlülük Oranı Hesaplama aracını kullanarak ücretsiz olarak kolayca hesaplama yaptırabilirsiniz.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Başvurusu İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Engelli raporu başvurusu için gerekli evraklar çok fazla değildir. Aşağıdaki evrakları önceden temin etmeniz ve engelli kuruluna gireceğiniz gün yanınızda bulundurmanız yeterli olacaktır.

 1. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ( Aslının yanınızda olması iyi olur.)
 2. 5 Adet Vesikalık Fotoğraf ( 6 ay içinde çekilmiş olması iyi olur)
 3. Engelli raporu başvuru dilekçesi (Hastane tarafından veriliyor, temin etmenize gerek yok)
 4. Eğer engelinizle ile ilgili doktora göstermeniz gereken film ya da evraklar varsa yanınızda bulundurun

Engelli raporu başvurusu süreci dikkat edilmesi gereken ciddi bir süreçtir. Eğer iyi hazırlanmazsanız hakkınız olmasına rağmen özürlü raporu almayabilirsiniz. Bu yüzden Engelli raporu başvurusunda dikkat edilecek noktalar isimli yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Engelli Raporu Başvurusu İçin Randevu Nereden Alınır.
Artık hemen hemen tüm hastaneler kendi web sitelerinden ya da Alo 180 yardımıyla çevrimiçi randevu veya telefonla randevu vermektedir. Size en yakın hastaneye https://m.hastanerandevu.gov.tr/ adresinden kolayca ulaşabilirsiniz. Heyet raporu nasıl alınır sorumuz yavaş yavaş kafanızda şekillenmeye başladı diye düşünüyorum. Engelli Raporu Alma Şartları yerine gelmeye başladı. Şimdi sıra başvuru var.

Engelli Raporu Alma ve Onaylanma Süreci

Engelli raporu kimlere verilir? Bir fikir sahibi olduktan sonra başvuru aşamasına geçiyoruz. Burada yapılacak sırayla ve çok sade anlatmaya çalışacağım. Bu yazdıklarımız dikkate okur ve aksiyon alırsanız hakkınız olan raporu rahatça alabilirsiniz.

 1. Öncelikle engelli sağlık raporu randevusu almak için yukarıda detay verdiğim yolu izleyerek harekete geçiyoruz. İlk önce randevu almamızın sebebi çok fazla sıra olması ve büyük ihtimal sistemin bize hemen yakın bir tarih veremeyecek olması, büyük ihtimal en erken 7-10 gün sonrası için randevu alabileceksiniz.
 2. Randevuyu aldıktan sonra sıra engelli sağlık kurulu için gerekli evraklar listesini tamamlamaya geliyor. Yine yazının başında gerekli evraklara kolayca ulaşabilirsiniz

# Dikkat: Gerekli evraklar listesinde yer alan engelli raporu başvuru dilekçesi hastane tarafından verilmektedir. Rapor almak için gittiğiniz zaman doldurmanız istenecek o yüzden bir yerden bulmaya çalışmanıza gerek olmayacaktır.

 • Eğer engeliniz ile ilgili evrak, film, ilaç listesi ve önceki hasta geçmişinizi gösteren evraklar varsa mutlaka yanınızda bulundurun.
 • Gerekli evraklarla beraber randevu gününde engelli raporumuzu almak için randevu aldığımız hastaneye en geç 08.15 gidiyoruz. Bazı hastaneler çok fazla kalabalık oluyor bu nedenle erken gitmenize bir engeliniz yoksa mutlaka erken gitmeye çalışın
 • Direk olarak her hastanede olan “Engelli Heyet Raporu “ odasına gidiyoruz. Burada sizi ilgili memur çalışanlar bekliyor olacak, çalışanlara randevunuz olduğunu söylerseniz sizin için gerekli işlemlere hemen başlayacaklardır.
 • Size doldurmanız için 1 adet başvuru dilekçesi verecekler, başvuru dilekçesini dolduran sonra doktorlara muayene olmaya başlayacaksınız.
 • Size gidip muayene olmanız gereken bölümlerin bir listesini verecekler, Bu listede engelli rapor oranı veren tüm bölümler yazar. Siz engeliniz ne olursa olsun tüm doktorlara muayene olarak kaşe ve imza almalısınız.

 # # Dikkat: Tüm doktorlara muayene olmanız ve oran alma ihtimaliniz varsa oran almanız büyük önem taşıyor, Size daha önce aktardığım gibi % 40 engelli raporu almak için çalışıyoruz. Bu yüzden doktorların vereceği küçük oranlar bile büyük önem taşıyor.

8.    Doktorlara hastalıklarınızı anlatıyorsunuz. Eğer elinizde belge/belgeler varsa iletiyorsunuz Doktorlar ellerinde olan Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik gereğince size bir oran yazıyorlar

 • Tüm doktorları gezdikten sonra ilk formu aldığınız yere giderek verilen muayene formunu teslim ediyorsunuz.
 • Genelde bu işlemlerin hepsi sabah saatlerinde bitecektir. Öğleden sonra da doktorlardan oluşan Engelli Sağlık Kurulu toplanarak rapor oranınızı tayin edecektir.
 • Öğleden sonra rapor oranınızı öğrenebilirsiniz. Çok nadir de olsa bazen raporun netleşme süresi 7 gün kadar uzamaktadır.

# #  # Dikkat: Eğer % 40 altında bir rapor düzenleneceğini öğrenirseniz raporu mutlaka istemiyorum diyerek almayın. Rapor resmi bir belge haline gelmesin. Bunun sebebi bu belgenin kayıtlara geçmesidir. Zaten rapor alamadıysanız daha sonra bu rapora itiraz etmek için uğramayın bu durumda tekrar başvuru yapabiliriz. Bu nedenle raporu almıyoruz.

Engelli Sağlık Raporu Nasıl ve Kaç Kopya Olarak Düzenlenir

Engelli raporumuzun sonucu % 40 ve/veya üzerinde açıklandıysa her şey yolunda demektedir. Sıra geldi bu raporun düzenlenme aşamasına, iyi de bu neden önemlidir?

Çünkü engelli raporu yararları listesi epey kabarık, yani yüzlerce maddi ve öncelikli hakkınız var. Bu haklardan her yararlanmak istediğinizde kurumlar sizden raporun aslı ya da fotokopisini isteyecekler, Bu durumlardan önüne geçmek için imza aşamasında yapmanız gerekenleri anlatmak istiyorum.

# Bonus Bilgi Engelli raporu onaylandıktan sonra başhekim imzasına çıkar, Kuruldaki memur engelli raporundan 4 fotokopi çekerek ilgili kişilerden imza alır. 1 tanesini kurum arşivine kaldırdıktan sonra diğer 3 tanesini size teslim eder. Elimizde 3 adet asıl rapor bulunmaktadır. Fakat bu rapor sayısı bizim için yeterli olmayacaktır. Bu nedenle memurdan en az 7 fotokopi rica edin, böylece daha sonra noter ya da başka yerlere ücret ödemek zorunda kalmazsınız.

Engelli Raporuna İtiraz

Engelli raporuna itiraz etmek mümkündür. Tabi en güzeli yazımda bahsettiğim gibi eğer istediğiniz oran kuruldan çıkmıyorsa hiç raporu almamaktır. Tekrar başvuru yapmak daha mantıklı olacaktır.

Ama eğer raporunuz düzenlendiyse engelli raporuna itiraz isimli yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Konu detaylı olduğu için yazı biraz uzun oldu. Umarım sizin için faydalı olmuştur. Eğer engelli raporunuz ile hangi haklara sahip olmak istediğinizi öğrenmek isterseniz Engelli Hakları isimli bölüme bakmanızda fayda var.

Tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak bize sorabilirsiniz. Genel de 2 saat içinde dönüş yapılmaktadır.