Engelli Raporuna Nasıl İtiraz Edilir?

Engelli raporuna nasıl itiraz edilir bazı durumlarda sağlık raporuna itiraz etmek zorunda kalabilirsiniz. Özellikle engelli erken emeklilik veya ÖTV indirimli ile araç alımı gibi konular için alınan sağlık raporlarında özürlü adayı ve hastane arasında uyuşmazlıklar olmaktadır.

Bu uyuşmazlıkların ve genel olarak itirazların nedenlerinden biride sürekli olarak değiştirilen “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek engelli raporu” yönetmeliğidir. Yönetmelikler çok sık güncellenmektedir.

Örneğin 2004 yılında hastalıkları nedeniyle %  45 oranında engelli sayılan bir birey 2019 yılında yayınlanan yönetmelikle % 5 rapor alabilir hale gelmiştir.

Güncel yönetmeliklere resmi gazete üzerinden ulaşabilirsiniz.

Engelli Raporuna Kimler İtiraz Edebilir

Engelli raporuna engellinin kendisi, velisi, vasisi veya raporu isteyen kurum tarafından itiraz edilebilir.

Engelli Raporu İtiraz Aşamaları

Eğer engelli raporunu henüz almadıysanız ya da engelli raporu nasıl alınır bilgi almak isterseniz ilgili haberi mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Bu yazımızda engelli raporuna itiraz aşamasına gerek kalmadan kolayca nasıl engelli raporu alabileceğiniz hakkında da bilgiler veriyorum.

Eğer raporunuzda yazan engelli oranının daha fazla olması gerektiğini düşünüyorsanız sizde kolayca sağlık raporuna itiraz edebilirsiniz.

  1. İtiraz yapmak isteyen kişi, engelli raporunun tasdikli bir örneği ve yazacağı engelli raporu itiraz dilekçesi ile il sağlık müdürlüğüne başvurusunu yapar. Buradaki görevliler teslim edilen belgeleri kayıt altına alarak, itirazı işleme alırlar.

  2. İl sağlık müdürlüğü ilgili evrakları inceleyerek sizi sağlık raporu vermeye yetkili başka bir hastaneye sevk eder. Buradaki amaç 2. Bir engelli raporu aldırarak itiraz edilen raporla arasında kıyaslama yapmaktır.

  3. Bu durumda iki sonuç çıkabilir,
    1. İtiraz edilen rapor ve yeni alınan rapor aynı çıkarsa, rapor kesinleşir
    2. İtiraz edilen rapor ile yeni alınan rapor arasında bir fark ortaya çıkarsa, bu sefer ilk sağlık müdürlüğü kesin sonuç için hakem heyeti bulunan başka bir hastaneye tekrar sevk edecektir.

4- Eğer itiraz sonucunda raporunuzda bir farklılık olduysa engelli raporu oranına hakem heyeti karar verecektir. Hakem heyetinin kararı kesindir ve itiraz edilmez.