Engelli ücretsiz ulaşım kartı nasıl alınır

Engelli ücretsiz ulaşım kartı nasıl alınır sorusu en fazla merak edilen 2019 engelli hakları arasında yer alıyor. Bu yazımızda engellilerin ücretsiz olarak seyahat etmesini sağlayan ulaşım kartları hakkında bilgi bulacaksınız.

Engelli Ücretsiz Ulaşım Kartı Nedir

Engellilere sağlanan bir çok haktan belkide hayatın içinde en fazla kullanılan engelli ulaşım kartıdır. Bu kart sayesinde toplu taşıma araçlarına ücretsiz yararlanmak mümkündür. Peki bu kart için nereye başvurmak gerekiyor ve gerekli evraklar nelerdir?

Engelli Ücretsiz Ulaşım Başvuru

Engelli ücretsiz ulaşım kartları belediyelere göre farklı isimler almaktadır. Örneğin bu kartın adı Kocaeli ilinde Kent Kart, İstanbul da Engelli İstanbul Kart olarak adlandırılmaktadır. Fakat kullanım yöntemi ve gerekli evraklar aynıdır.

Engelli kent Kart başvurusu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz burayı tıklayarak ilgili yazıyı okuyabilirsiniz.

Engelli İstanbul Kart Başvurusu

İstanbul içinde engelli İstanbul Kart kullanmak isteyen engelliler aşağıdaki belgelerle beraber istanbul içinde bulunan başvuru noktalarından kartlarını alabilirler.

Gerekli Belgeler nelerdir

  • Engelli Raporu – Raporunuzun en az % 40 veya üstünde olması gerekmektedir. Ücretsiz İstanbulkart başvurusu için BELBİM’e sunulan engelli raporlarının, Sağlık Bakanlığı e-Rapor ve Ulusal Engelliler Veri Bankası sistemlerinde kayıtlı olması gerekmektedir.
  • En az 6 ay içinde çekilmiş bir adet vesikalık fotoğraf

Engelli Refakatli Kartı Nereden ve Nasıl Alınır

Engelli raporu en az % 50 ve üzerinden olan AĞIR engelli ibaresi olan kişiler refakatli engelli kartı çıkarabilmektedir. Bu kart ile size eşlik eden bir kişide ücretsiz ulaşım hakkından faydalanabilir

Engelli İstanbul Kart başvurusu için burayı tıklayarak ilgili İnternet sitesini ziyaret edebilirsiniz.