Engelli Hızlı Tren Bileti Nasıl Alınır

Engelli hızlı tren bileti nasıl alınır Yüksek hızda tren seferleri artıp hızlı tren durakları arttıkça engellilerin hızlı tren kullanma yüzdesi de aynı oranda artıyor. Engelliler için hızlı tren kullanımı çok rahat ve ergonomik, Bu yazımızda hızlı tren engellilere ücretsiz mi 2019 sorusunun cevabını maddeler halinde vereceğiz.

Yüksek hızlı tren engellilere ücretsiz mi?

Kısa adıyla YHT yani yüksek hızlı tren normal trenlerden daha hızlı gidebilen trenlere verilen gelen isimdir. Bir trenin hızlı tren sayılabilmesi için ortalama saatte 250 km yol yapabilme yeteneğine sahip olması gerekmektedir.

Engelliler mesafe gözetmeksizin tüm YHT hızlı tren biletleri ücretsizdir. Böylece tcdd engelli indirimi sorusuna da yanıt vermiş olduk sanırım bazı internet sitelerinde engellilere YHT biletlerinin indirimli olduğu fakat ücretsiz olmadığı konusunda yanlış bilgi veriliyor, bu tür bilgilere lütfen itibar etmeyin,

TCDD Engeli Online Bileti Alımı

Engelli hızlı tren bileti almak için YHT bilet sayfasını ziyaret etmeniz yeterlidir.

Yapmanız gerekenleri adım adım aşağıda bulabilirsiniz.

  1. Burayı tıklayarak Engelli YHT bileti için TCDD internet sitesine git
  2. Buradan Üye Girişi sekmesini tıkla
  3. Eğer daha üye olmadıysanız Üye Girişi kısmından formu doldurarak üye olun
  4. E-devlet şifreniz varsa bu seçenek üzerinden de kolay giriş yapabilirsiniz
  5. Üye girişini yaptıktan sonra biletini alabilirsiniz.

Biletinizi internet üzerinden aldıktan sonra engelli raporunuz ile beraber gar üzerinden bileti teslim alabilirsiniz. Yolculuktan 1 gün önce alma şansınız varsa almanızı tavsiye ediyoruz.

Bilet alımı konusunda aşağıdaki kısa videoyu da seyretmek faydalı olabilir

Hızlı Tren Bileti Nasıl Alınır İzle

TCDD  Engelli Barkod

Eğer hızlı tren bileti alırken her seferinde engelli raporunuzu yanınızda bulundurmak istemezseniz tcdd engelli barkod seçeneği size göre olabilir. Herhangi bir tren istasyonuna giderek engelli raporunuzu ve kimlik kartınızın fotokopisini vermeniz yeterli, görevli sizden kısa bir form doldurmanızı isteyecektir. Evrakları ve formu teslim ettikten 10 dk. sonra engelli kimlik kartınıza bir barkod yapıştırılıyor

Artık engelli tren bileti alırken engelli kartınızı göstermeniz yeterli olacaktır.

Önemli:  Bu haber ile ilgili tüm sorularınızı aşağıdaki yorum ya bölümünden bize iletebilirsiniz. Danışma ekibimiz en kısa zamanda dönüş yapacaktır.