Hangi asansöre ihtiyacım var?

Platform ve tekerlekli sandalye merdivenleri seçimi konusunda bir dizi seçenek var. Burada seçeneklerinizi daraltmanıza yardımcı olacağız.

Kapalı Dikey Platform Asansörü

En basit asansör tipidir, standart bir ticari yolcu asansörü ile aynı şekilde görünür ve kolay çalışmaktadır. Bununla birlikte, kapalı dikey platform asansörlerimizle bir otel lobisinde bulabileceğiniz asansör arasında birkaç önemli fark vardır.

 • Çok çeşitli erişim gereksinimlerini karşılayacak şekilde tasarlanmıştır.
 • Nispeten kısa mesafelerde (tipik olarak yaklaşık 9 metre) seyahat etmek için tasarlanmışlardır, oysa onlarca kat seyahat etmek için geleneksel bir ticari asansör gerekli olabilir.
 • Asansör platformu, tamamen kapalı bir yapı içerisinde hareket eder, duvar veya zemin seviyesine güvenli bir şekilde sabitlenir, maliyetli inşaat işleri ihtiyacını ortadan kaldırır ve bir asansör boşluğu kadar yer kaplar. Bu, engelli platformumuzu yerel veya küçük ticari işletme kullanımı için uygun bir seçenek haline getiriyor.
 • Hız ve kapasite tipik olarak geleneksel ticari yolcu asansörlerinden daha düşüktür. Gelen ticari uygulamalar ancak ağır iş asansörleri kapasitesini artırabilir ve katlar arasında stok veya ekipman taşıma kullanışlı bir yol oluşturur
 • Kullanım Yerlerine örnek verecek olur isek bu tip engelli asansörleri  bakım evleri, kafeler ve restoranlar, oteller, mağazalar, ofisler, kamu binaları gibi yerler için kullanıma çok uygundur.

Kapatılmamış Dikey Platform Asansörü

Evde, ofiste veya perakende mağazada olsun, bir mülkün tasarımının veya konumunun pratik gerçeklikleri bazen herkes için erişilebilirlik oluşturmayı zorlaştırabilir. Örneğin rampalar, merdivenleri idare edemeyenler için basit bir çözümdür, ancak sık sık kullanılamayan yer kaplarlar.

Bu gibi durumlarda açıklanmayan yerli veya ticari platform asansörlerimiz kendi haline gelir. Kompakt ve göze çarpmayan, bu asansörler merdivenlerin yanına oturabilir (bu nedenle diğer merdiven kullanıcılarında aksama olmaz). Ayrıca, yalnızca arada sırada kullanım için bir tekerlekli sandalye platform asansörüne ihtiyaç duyarsanız, basit, geçici tekerlekli sandalye erişimi sağlayan taşınabilir modelleride göz önünde bulundurabilirsiniz.

 • Dikey platformlu asansörleri 1m veya 3m’ye kadar modellerde yükselmektedir.
 • Sabit veya entegre bir rampa erişimi kolaylaştırır, inşaat işini en aza indirir ve kurulumu hızlı ve basit tutar

Eğimli Tekerlekli Platform Merdiven Asansörleri

Bir pist boyunca aşağı veya yukarı hareket eden bir koltukta oturmayı da içeren geleneksel merdiven boşluğuna monte edebilirsiniz. Merdivenler için tekerlekli sandalye asansörleri aynı prensipte çalışır, ancak bir koltuk yerine (veya buna ek olarak) merdiven asansörü tekerlekli sandalyeye uygun bir platform içerir.

Bu, tekerlekli sandalye kullananlar için üst kata çıkmak üzere başka bir koltuğa geçmeye gerek olmadığı anlamına gelir ve bu da risk ve rahatsızlığı azaltır. Ticari bir tekerlekli sandalye asansörü, tekerlekli sandalye kullanıcısının bağımsızlığını korur. Ayrıca, asansörlerin pratik olamayacağı alanlarda , tesisinizin yada işletmenizin engellilik dostu ve uyumlu kalmasını sağlar.

 • Eğimli asansör katlanabilir, bu yüzden kullanılmadığı zamanlarda saklanarak engelleri en aza indirir.
 • Platformlar çeşitli boyutlarda mevcuttur.
 • Düz veya kavisli merdivenlerde kolayca gezinebilirler
 • Eğik platform asansörleri diğer merdiven kullanıcılarını engellemez
 • Sağlam, güvenli, kullanımı kolay ve EN41-40 ile uyumludur.
 • Her platformda ek bir yolcu için portatif koltuk da bulunabilir

Engelli Asansörü fiyatları ülkemizde 8500 TL ile 15.000 TL arasında farklılıklar gözükebilir. Bu yazımızda engelli asansör tipleri üzerine örnekler ve kullanım amaçlarından bahsetmiş olduk.Sizlerde yazımıza kullanmış olduğunuz yada kalitesini bildiğiniz engelli asansör modellerini yazarak engelli arkadaşlarımızı bilgilendirmiş olursunuz.